
Blog
BMW iX3 zbiera 100 000 zamówień. BMW Group ma problem z Chinami

Ponad 100 000 zamówień na nowe BMW iX3 w Europie i jednocześnie spadek globalnych dostaw całego koncernu. Wyniki BMW Group za pierwsze dziewięć miesięcy 2026 roku pokazują dwa różne obrazy sytuacji marki. Elektryczny SUV Neue Klasse zalicza najlepszy debiut w historii firmy, ale słabsze wyniki w Chinach nadal mocno obciążają globalny bilans.
Nowe BMW iX3 ma za sobą rekordowy debiut

Najważniejsza wiadomość z najnowszego raportu BMW Group dotyczy nowego BMW iX3. Model zebrał ponad 100 000 zamówień w Europie w ciągu jednego roku, co według producenta czyni go najbardziej udanym debiutem rynkowym modelu w historii BMW Group.
To istotny wynik dla rodziny Neue Klasse, która ma odegrać kluczową rolę w dalszym rozwoju bawarskiej marki. BMW iX3 wprowadza nową architekturę elektryczną, rozwiązania związane z akumulatorami i napędem oraz kolejne generacje technologii pokładowych.
BMW iX3 50 xDrive oferuje do 806 km zasięgu
Wariant BMW iX3 50 xDrive ma zasięg od 666 do 806 km według cyklu WLTP. Producent podaje również następujące parametry:
- Zasięg WLTP: 666–806 km.
- Zużycie energii: 16,1–19,4 kWh/100 km.
- Emisja CO₂: 0 g/km.
- Klasa emisji CO₂: A.
W listopadzie 2026 roku ma rozpocząć się wdrażanie chińskiej wersji nowego BMW iX3. To ważny krok, biorąc pod uwagę znaczenie tamtejszego rynku dla globalnych wyników koncernu.
BMW Group dostarczyło 1,7 mln samochodów. Dostawy spadły o 4,9%
Od stycznia do końca września 2026 roku BMW Group dostarczyło klientom na całym świecie 1 707 799 samochodów marek BMW, MINI i Rolls-Royce. To o 4,9% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Nie wszystkie rynki radzą sobie jednak równie słabo. Europa i Stany Zjednoczone utrzymały wzrost, podczas gdy Chiny stały się największym wyzwaniem dla globalnych wyników BMW Group.
Europa rośnie, Chiny wyraźnie tracą
W pierwszych dziewięciu miesiącach 2026 roku dostawy BMW i MINI w wybranych regionach i na rynkach wyglądały następująco:
| Region lub rynek | Dostawy | Zmiana r/r |
| Europa | 732 279 | +4,5% |
| Niemcy | 224 149 | +7,5% |
| USA | 307 402 | +3,4% |
| Chiny | 376 128 | -21,8% |
| Ameryki – region sprzedaży | 373 234 | +2,8% |
Dane za okres styczeń–wrzesień 2026. USA są częścią regionu Ameryk, dlatego tych wartości nie należy sumować.
Europa pozostaje jednym z najmocniejszych punktów w wynikach BMW Group. Szczególnie dobrze wypada rynek niemiecki, na którym dostawy wzrosły o 7,5%.
W Stanach Zjednoczonych BMW Group zwiększyło dostawy o 3,4%. Sama marka BMW odnotowała wzrost o 4,3%, wspierany między innymi przez popularność modeli z rodziny BMW X.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Chinach. Dostawy BMW i MINI w tym regionie spadły o 21,8% w ciągu dziewięciu miesięcy, a w samym trzecim kwartale aż o 24,8%. BMW wskazuje, że wynik odzwierciedla trudną sytuację na tamtejszym rynku motoryzacyjnym.
To właśnie ten kontrast najlepiej pokazuje, dlaczego rekordowe zainteresowanie jednym modelem nie oznacza jeszcze poprawy wyników całego koncernu.
Samochody elektryczne BMW rosną w Europie

W trzecim kwartale 2026 roku BMW Group dostarczyło na całym świecie 110 257 samochodów w pełni elektrycznych, o 7,2% więcej niż rok wcześniej.
Najmocniejszy wzrost odnotowano w Europie. Między lipcem a końcem września klienci odebrali 81 941 elektrycznych samochodów BMW Group, co oznacza wzrost o 37,5% rok do roku.
Co szczególnie istotne, 34,7% wszystkich samochodów BMW Group dostarczonych w Europie w trzecim kwartale miało napęd wyłącznie elektryczny. W praktyce oznacza to, że niemal co trzeci pojazd przekazany klientom na tym rynku był modelem BEV.
W Niemczech wzrost dostaw samochodów elektrycznych wyniósł 38,5%.
Nie oznacza to jednak, że globalny rynek BEV znajduje się już na ścieżce wzrostowej w przypadku BMW Group. Od stycznia do września koncern dostarczył 314 552 samochody w pełni elektryczne, o 2,7% mniej niż rok wcześniej.
Łączne dostawy samochodów zelektryfikowanych, obejmujących modele BEV i hybrydy plug-in, wyniosły 446 202 sztuki. To spadek o 5,1% rok do roku.
BMW M traci, MINI rośnie. Wyniki pozostałych marek
Wyniki poszczególnych marek pokazują, że sytuacja wewnątrz BMW Group pozostaje zróżnicowana.
BMW M GmbH dostarczyło 148 510 samochodów w pierwszych dziewięciu miesiącach 2026 roku, co oznacza spadek o 6,1%. W samym trzecim kwartale wynik wyniósł 48 915 aut, o 6,3% mniej niż przed rokiem. Producent podkreśla jednocześnie stabilność sprzedaży BMW M na chińskim rynku, mimo jego ogólnego osłabienia.
Przeczytaj również: BMW tnie koszty. Ponad 100 menedżerów straci stanowiska
MINI jest jednym z pozytywnych wyjątków. Marka dostarczyła 220 247 samochodów, zwiększając wynik o 6,8%. Wersje w pełni elektryczne stanowiły 37,2% dostaw. BMW Group wskazuje między innymi na zainteresowanie modelami John Cooper Works oraz MINI Paul Smith Edition.
Pozostałe marki zanotowały spadki:
- Rolls-Royce: 3 592 samochody, spadek o 12,4%.
- BMW Motorrad: 149 452 motocykle i skutery, spadek o 6,1%.
Czy nowe BMW iX3 pomoże odwrócić trend?

Wyniki za trzeci kwartał pokazują, że BMW Group ma powody do optymizmu, ale również konkretne wyzwania. Europa pozostaje silnym rynkiem, zainteresowanie nowym BMW iX3 jest rekordowe, a dostawy samochodów elektrycznych w Europie wyraźnie rosną.
Z drugiej strony globalne dostawy koncernu spadły o 4,9%, a sytuacja w Chinach pozostaje trudna. Co więcej, wzrost globalnych dostaw BEV w samym trzecim kwartale nie zdołał jeszcze zrekompensować spadku odnotowanego od początku roku.
Najważniejsze pytanie brzmi teraz, czy rekordowe zainteresowanie BMW iX3 przełoży się na równie mocne dostawy w kolejnych miesiącach. To będzie jeden z istotnych sprawdzianów dla strategii Neue Klasse i dalszego rozwoju elektromobilności w BMW Group.
Najczęściej zadawane pytania
Ile samochodów dostarczyło BMW Group w 2026 roku?
Od stycznia do końca września 2026 roku BMW Group dostarczyło 1 707 799 samochodów marek BMW, MINI i Rolls-Royce. To spadek o 4,9% rok do roku.
Ile zamówień zebrało nowe BMW iX3?
BMW Group potwierdziło ponad 100 000 zamówień na nowe BMW iX3 w Europie w ciągu jednego roku. Producent określa ten wynik jako najbardziej udany debiut rynkowy modelu w historii grupy.
Jaki zasięg ma BMW iX3 50 xDrive?
BMW iX3 50 xDrive oferuje zasięg od 666 do 806 km według cyklu WLTP, przy zużyciu energii wynoszącym 16,1–19,4 kWh/100 km.
Jaki udział miały samochody elektryczne w dostawach BMW Group w Europie?
W trzecim kwartale 2026 roku samochody w pełni elektryczne stanowiły 34,7% dostaw BMW Group w Europie. Klienci odebrali w tym okresie 81 941 samochodów BEV, o 37,5% więcej niż rok wcześniej.
Źródło: BMW Group, komunikat prasowy z 13 października 2026 roku.
BMW fascynowało mnie od dziecka. Z marką jestem związany zawodowo od ponad 17 lat, poznając ją od środka i obserwując jej ewolucję z bliska.
Na BMWBLOG.pl łączę doświadczenie z pasją – analizuję nowe modele, technologie i kierunek, w którym zmierza marka, bez PR-owego filtra. Relacjonuję najważniejsze wydarzenia motoryzacyjne i konkursy elegancji w Europie, w tym m.in. Concorso d’Eleganza Villa d’Este, będąc na miejscu jako przedstawiciel mediów.
Moim celem jest pomóc Ci lepiej zrozumieć świat BMW i podejmować świadome decyzje jako entuzjasta lub przyszły właściciel.






