Do 2030 roku piąty poziom autonomicznej jazdy w BMW

BMW planuje wprowadzenie pełnej autonomicznej jazdy do 2030 roku. Czy to możliwe?

Aktualnie w gamie BMW możemy się spotkać z rozwiązaniami autonomicznymi na poziomie drugim. Dokładnie 3 lata temu producent z Monachium wprowadził takie rozwiązania, które do dnia dzisiejszego są stosowane.

Autonomiczna jazda

Oczywiście ambicje są dużo wyższe, dlatego BMW zakłada, że do 2021 roku wprowadzi poziom trzeci. Na takim etapie rozwoju, kierowca może zdjąć ręce z kierownicy oraz przestać patrzeć na drogę. Jednakże w każdej chwili musi być gotowy do przejęcie kierownicy.

Poziom 4 autonomicznej jazdy

Również do 2021 roku planuje wprowadzić poziom czwarty. W takiej sytuacji kierowca może przejąć kontrolę nad pojazdem, ale nie jest to konieczne. Tylko w wyjątkowych sytuacjach np. kiepskie warunki na drodze spowodują, że będzie do tego zmuszony.

Nawet jeśli system zasygnalizuje przejęcie inicjatywy, a kierowca nie będzie reagował samochód samodzielnie i bezpiecznie się zatrzyma.

Poziom 5 autonomicznej jazdy

Piąty poziom to najwyższa możliwa autonomiczna jazda. W takich sytuacjach kierowca jest zbędny. Wymagane jest tylko wprowadzenie adresu podróży.

BMW zakłada, że do 2030 roku uda im się wprowadzić najwyższy poziom. Patrząc na tempo rozwoju, to cieżko im nie wierzyć. Myślę, że możemy być pewni, że zastosowywana technologia będzie na najwyższym poziomie.

WIDEO:

WIDEO: Autonomiczne BMW

Źródło: BMW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *