BMW i Hydrogen NEXT

BMW i Hydrogen NEXT

BMW zaprezentowało na IAA we Frankfurcie model na alternatywne paliwo wodorowe BMW i Hydrogen NEXT.

Aktualnie żyjemy w takich czasach, kiedy poszukiwanie alternatywnych paliw to priorytet dla większości producentów samochodowych. Nie inaczej jest w przypadku marki BMW. Od kilku lat mocno rozwijają elektryczne modele i3 i i8, a w planach jest m.in. BMW i4. Oczywiście nie sposób również zapomnieć o modelach typu PLUG-in.

BMW i Hydrogen NEXT
BMW i Hydrogen NEXT

Tak, więc kierunek jest jak najbardziej słuszny, a premiery konkurencyjnych modeli tylko to potwierdzają. Jednakże BMW zdaje sobie sprawę, że nie wolno skupiać się tylko na jednej drodze rozwoju i dlatego intensywnie pracują nad rozwojem zastosowania paliw wodorowych. Alternatywne układy napędowe z pewnością będą istnieć obok siebie, dlatego że aktualnie nie ma jednego rozwiązania które mogło by zaspokoić pełne oczekiwania klientów.

BMW i Hydrogen NEXT
BMW i Hydrogen NEXT

W 2022 r. BMW Group planuje zaprezentować następną generację wodorowych ogniw paliwowych w niewielkich pojazdach bazujących na obecnym modelu BMW X5. BMW i Hydrogen NEXT daje wstępny pogląd w to, co BMW będzie dopiero miało w ofercie.

Grupa BMW zacznie oferować klientom nowe ogniwa paliwowe najwcześniej w 2025 r. Czas zależy w dużej mierze od wymagań rynku i ogólnych warunków.

Pojazdy napędzane wodorem na ogniwa paliwowe (FCEV) są w stanie zaoferować nieograniczoną bezemisyjną mobilność, przy podobnych właściwościach użytkowych jak pojazdy konwencjonalne:

  • czasy tankowania poniżej czterech minut
  • duży zasięg
  • bez kompromisów w zakresie komfortu
  • przydatność do holowania
  • bardzo niewielka zależność od warunków klimatycznych, co oznacza, że ​​klienci mają duży zasięg działania zarówno latem, jak i zimą.
BMW i Hydrogen NEXT
BMW i Hydrogen NEXT

Aby wszystko to było możliwe, potrzebna jest infrastruktura wodorowa. W większości krajów taka infrastruktura dostawcza jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju.

BMW Group i Toyota Motor Corporation w 2013 roku połączyły siły, aby wspólnie opracować układ napędowy wykorzystujący technologię wodorowych ogniw paliwowych. Od lata 2015 r. testuje niewielką flotę prototypowych pojazdów BMW serii 5 GT.

W 2016 r. Obie firmy podpisały umowę o partnerstwie w zakresie rozwoju produktu. Od tego czasu pracują wspólnie nad przyszłymi generacjami układów napędowych ogniw paliwowych.

BMW i Hydrogen NEXT
BMW i Hydrogen NEXT

W styczniu 2017 r. BMW Group i Toyota połączyły siły z 11 wiodącymi firmami energetycznymi, transportowymi i przemysłowymi w celu uruchomienia globalnej inicjatywy znanej jako Hydrogen Council.

W czerwcu 2019 r. Hydrogen Council rozrosła się do 60 firm członkowskich.

Galeria zdjęć:

Źródło: BMW